HOME
OFFICERS
LPMIGM
COMMITTEES
COUNCILS
DOWNLOADS

Cryptic Mason of the Year
1976 Verne W. Mokler Wyoming No. 1 1998 Francis E. Wells Sheridan No. 3
1977 NONE 1999 Harry H. Hashimoto Laramie No. 2
1978 Delmar Kettlehut Laramie No. 2 2000 Jack Edwards Rawlins No. 5
1979 George M. Hunnell Sheridan No. 3 2001 William H. Wright Laramie No. 2
1980 Homer M. Keller Zabud No. 6 2002 Thomas R. Nance Sheridan No. 3
1981 William H. Cochran King Solomon No. 8 2003 W. Lyle Whiting Zabud No. 6
1982 George m. Hunnell Sheridan No. 3 2004 NONE
1983 Thomas L. Barnes Evanston No. 10 2005 Noel F. Collins Zabud No. 6
1984 John Cliningsmith Evanston No. 10 2006 Don A. Allen Laramie No. 2
1985 Kenneth Briggs Rawlins No. 5 2007 David "Tom" Smith Zabud No. 6
1986 NONE 2008 Peter M. Lindahl Laramie No. 2
1987 Olin Rose Sheridan No. 3 2009 G. Gill Curry Zabud No. 6
1988 Keth Koch Lander No. 4 2011 William A. Biggs Wyoming No.1
1989 Harold F.Eppson Laramie No. 2 2012 Milton W. Small Adoniram No. 7
1990 Jesse C. Morris Laramie No. 2 2013 Ronald A. Van Ekeren Laramie No 2
1991 Michael J. Ito Wyoming No. 1 2014 Daniel Johnson Lander No.4
1992 Eldon D. Triggs, Sr. King Solomon No. 8 2015 David G. Hammond Laramie No. 2
1993 Herbert Hultman Evanston No. 10 2016 Mark D. Wells Sheridan No. 3
1994 Louis Ellenberger, Jr. Laramie No. 2 2017 Mark S. Young Gillette No.11
1995 Robert T. Bryant King Solomon No. 8 2018 Michael Messenger Zabud No. 6
1996 Harry W.C. Oberg III Evanston No. 10 2019 Loren “Teense” H. Wilford
1997 Earl B. Voorhees Zabud No. 6 2019Mark Pesognelli


Cryptic Youth Leader of the Year
1984 Roger A. Fife Evanston No.10 2002 Fred O. Finley Lander No. 4
1985 Leonard Yost Lander No. 5 2003 William Patterson Torrington
1986 Richard Cooper Wyoming No.1 2004 NONE
1987 Bobby Sparks Wyoming No.1 2005 Roger Smith Riverton
1988 Kenneth S. Watts Lander No. 4 2006 Dr. Joseph Baumstarck Zabud No. 6
1989 Charles H. Moore King Solomon No. 8 2007 Troy Swartz
1990 William D. Kramp, Sr. Zabud No. 6 2008 Robert O. Finley Lander No. 4
1991 David L. Quick Lander No.4 2009 Nathan Clark
1992 Sam Allen Zabud No. 6 2010 NONE
1993 William H. Smith King Solomon No. 8 2011 Calvin Van Zee Laramie No. 2
1994 Lloyd K. Hashimoto Laramie No. 2 2012 Charlyn G. Lewis Wheatland, Wyoming
1995 Noel F. Collins Zabud No. 6 2013 William Locker Zabud No. 6
1996 Dennis C. Cook Laramie No. 2 2014 DebraLee Sturdevant Sheridan, Wyoming
1997 Ralph C. Hastings Zabud No. 6 2015 NONE
1998 Richard Griebe Laramie No. 2 2016 Mrs. Doris Case Sheridan, Wyoming
1999 David G. Hammond Laramie No. 2 2017 Terry Wiekhorst Green River, Wyoming
2000 Walter E. George Rawlins No. 5 2018 NONE
2001 George F. Finley Wyoming No.1 2019 S.Craig Henderson Adoniram No.7